Ca femei, inca de cand ne nastem, stim ca una dintre menirile noastre a fost si va fi sa ducem specia umana mai departe. Asta si sa facem cumparaturi.

Poti sa fii inca mult prea tanara, insa mai mult ca sigur acest gand ti-a strabatut intreaga fiinta macar o data. La prima parte ma refer, pentru shopping nu exista varsta.

Fie ca esti la inceput de drum sau ca deja te sperie ceasul biologic care nu inceteaza sa mai bata. Fie ca esti singura sau alaturi de un partener de incredere, barbat sau femeie, trebuie sa citesti urmatoarele.

Dupa ce ti-ai facut toate analizele si ai aflat ca poti duce cu bine mai departe aceasta sarcina, conceputa natural sau in vitro, mai ai ceva de decis, cum vrei sa nasti. Iar daca raspunsul este ca vrei sa nasti prin cezariana, o poti face doar la spital.

Cu toate acestea, daca ai ales sa nasti natural sau in apa, locatia unde o poti face se schimba: la spital sau acasa – dar oare care varianta este mai sigura?

Nastere la spital

Inca de la primele simptome ca urmeaza sa devii mamica, ti-ai ales un doctor ginecolog care o sa parcurga cu tine acest drum. Ai incredere in el, daca nu, este bine sa il schimbi de la inceput, pentru ca cele noua luni sa treaca fara griji.

O femeie insarcinata, pentru mine una, este o fiinta superba. Urmeaza sa aduca pe lume un copil, insa lucrurile nu sunt atat de usoare. Perioada cea mai linistita, sunt acele trei trimestre cand bebelusul sta in burtica mamei.

Odata cu panica ca trebuie sa nasti, sa scoti acel copil printr-o gaura mica si sa ai grija de el toata viata ta, simti nevoia sa iei o pauza. Trebuie sa pui totul in balans si sa decizi ce este mai bine pentru el.

La spital ai avantajul ca poti sa primesti medicamente (epidural) pentru durere si daca sunt complicatii, un doctor o sa stie imediat ce sa faca. Insa, din pacate, nu exista intimitate, locul poate sa para destul de ostil si rece in acele momente cand tu o sa fii vulnerabila. In plus, unele persoane spun ca rata de infectie este mai mare.

Tot in spital poti sa alegi sa nasti in apa. Majoritatea mamicilor incep sa clipeasca mai des cand aud de acest fel de a naste, pentru ca ele detin controlul. Durerea si durata travaliului in unele cazuri sunt reduse. Si pentru ca mamicile sa se relaxeze mai mult, acest proces diminueaza din practicarea interventiilor chirurgicale.

Privind obiectiv, in spital este cel mai bine sa nasti. Un spital bine pus la punct o sa te faca sa te simti cel mai sigur. La fel ca si in privinta doctorului, inainte sa iei o decizie, inspecteaza piata – daca nu vrei un spital, poti alege o clinica particulara.

Nasterea acasa

La noi inca nu sunt clinici specializate numai pe nasterile cu moase. O slujba care este pe cale de disparitie din cauza salariilor mici. Cu toate acestea, poti sa nasti ajutata de o moasa atat la spital, cat si acasa.

Acestea sunt fiinte mult mai calde si mai linistite in comparatie cu unii doctori, care majoritatea timpului par pe fuga. Insa trebuie sa stii ca sunt si sincere – cand iti zic ca o sa te doara, ai faca bine sa le crezi.

Nasterea acasa cu o moasa datorita faptului ca nu dispune de medicamentatie, dureaza mai mult. Cu toate acestea, tu esti in mediul tau si o sa te simti mai confortabil – poti sa stai cum vrei tu si sa mananci tot ce poftesti.

Trebuie clarificat ca acest gen de nastere este pentru acele femei care nu au alte complicatii si nu trebuie sa fie monitorizate in permanenta de un doctor. Daca ai vorbit inca de la inceput cu ginecologul tau si ti-a expus toate avantajele si dezavantajele felurilor de a naste, inseamna ca ce o sa faci este in cunostinta de cauza. Nu este tocmai sfatuit sa nasti acasa pentru simplul motiv ca este mai ieftin.

Articolul precedentAu parintii de ce sa le ceara iertare copiilor?
Articolul următorCateva avantaje ale datingului online