De RevistaFucsia.com Cuvantul „dieta” prin el insusi aduce sau genereaza in cei care il practica un sentiment de vinovatie, disciplina, plictiseala, lipsa si mai presus de toate, „nu mai manca”. Gasiti aici cele mai comune mituri si adevaruri despre dieta.

Mitul #1: Noteaza tot ce consumiCe stres! In afara de faptul ca te simti prost ca trebuie sa nu mai mananci acel desert care te atrage din vitrina patiserii, ce zici sa faci foi de calcul pentru a tine o evidenta detaliata a ceea ce ai consumat. Suna ca un cosmar! Exista un mod mult mai usor si mai putin sinuos de a numara caloriile. Iata: de ce nu planuiesti ce vei manca in schimb? Potrivit lui Ellie Krieger, autoarea cartii So Easy: Luscious, Healthy Recipes for Every Meal of the Week, astfel nu astepti foamea si indemnurile de a prelua.

Mitul #2: Nu mancati dupa ora 20:00 Ganditi-va la asta. Daca ignori un stomac zgomotos si gol la 21:00, de exemplu, cel mai probabil te vei trezi cu foame la 1 a.m., cand este cel mai putin probabil sa-ti potoli foamea cu ceva sanatos. Data viitoare, de ce sa nu incerci o gustare delicioasa care te va adormi cu adevarat fara dureri de constiinta. Taiati felii de morcov, arracacha si legumele crude preferate, stropiti-le cu putin ulei de masline si dati-le la cuptor pentru 5 minute la 375 de grade.

Mitul #3: Nu cedati tentatiei Dupa orice dieta, ignorarea poftelor este, probabil, partea cea mai dificila si cea mai obscure dintre toate. In plus, cu cine glumim? Tentatiile sunt la ordinea zilei si inselarea este foarte posibila, cu atat mai mult avand in vedere ca suntem fiinte umane minunat de imperfecte. Nu-ti da o viata proasta si daca ai pofta de putina sare, recunoaste ca un castravete nu te va umple, cu atat mai putin sa te multumeasca. Dar adevarul este ca, daca crezi ca mananci ceva sanatos si fara calorii, asa ajungi sa mananci felii de castraveti, un mar si, in sfarsit, punga aceea de chipsuri de care ai jurat. De aceea, bucura-te de pofta ta fara sa te debordezi. Data viitoare incercati niste floricele de porumb (fara ulei, doar aer) stropite cu o lingura de parmezan.

Mitul #4: Nu mancati oua in exces Contrar a ceea ce spun alti „experti” in dieta, dr. James Beckerman, autorul cartii The Flex Diet, ouale sunt bogate in proteine, sarace in carbohidrati si contin aminoacizi care ajuta la accelerarea metabolismului. Luati cateva oua la micul dejun -stilul pe care il preferati- vs. O bucata de paine, de exemplu, te tine satul mult mai mult timp.

Mitul #5: Nu mancati grasimi. Alimentele pe baza de plante, cum ar fi pesto, de exemplu, va regleaza apetitul. Acestea raman in stomac mult mai mult decat carbohidratii si te fac sa te simti plin mai eficient, spune Cynthia Sass, autoarea cartii Cinch! Limitati portiile la una sau doua linguri.

Mitul #6: Faceti 30 pana la 45 de minute de cardio pe zi . Faceti exercitii in fiecare zi? ce lene Sa recunoastem: nu multi dintre noi avem suficient timp pentru a ne dedica fiecare zi din viata unei rutine similare. Desigur, norocosi cei care pot si ideal ar fi. Dar, potrivit antrenorului de fitness David Kirsh, cu doar zece minute de activitate fizica pe zi, la prima ora dimineata, nu numai ca vei obtine rezultate grozave, dar vei fi si mult mai probabil sa o faci in mod regulat.

Mitul #7: Nu mancati alimente inainte de a face miscare „Daca nu mancati ceva inainte de a va angaja intr-o rutina de exercitii riguroase, cel mai probabil corpul dumneavoastra va ajunge sa arda muschi in loc de calorii”, spune Laurie Cole, sala de sport Soul Cycle instructor New York, unde se antreneaza artisti precum Katie Holmes si Alicia Keys. „Pentru a profita la maximum de rutina ta, incearca mai intai o banana, o bucata de branza cu continut scazut de grasimi sau un baton proteic”.

Mitul # 8: Evitati ciocolata Vestea este dulce pentru toate femeile din lume: consumul a echivalentului a 100 de calorii pe zi de ciocolata neagra va ajuta sa controlati pofta atat de sare, cat si de dulciuri. Cu alte cuvinte, cu aceasta mancare delicioasa eviti „gustarea si pacatuirea” intre mese, in timp ce lucrezi pentru a-ti atinge sau pastra silueta minunata.

Mitul # 9: Renunta complet la branza Barfele spun ca nimic nu te face mai gras decat branza. Desi este adevarat, este si adevarat ca nimic nu este mai rafinat decat o bucata de branza buna. Ce dilema. Dar daca esti o femeie adevarata, cu siguranta vei avea ca filozofie sa ai grija de tine dar si sa inveti sa negociezi cu metabolismul tau. O uncie zilnica de branza — facuta cu lapte integral — va poate ajuta sa va mentineti in greutate, potrivit unui studiu recent care a aratat ca femeile care au mancat-o au luat mai putine kilograme in timp decat cele care nu au consumat-o.

Mitul #10: Evita alcoolul Acea bautura te ingrasa este absolut fals: Tu esti cel care te ingrasa! Vestea buna este ca, conform studiilor recente, aceasta credinta a fost si ea demistificata. Si desi este adevarat ca unele bauturi alcoolice contin mai putine calorii si zahar decat altele, s-a dovedit ca atunci cand beau un pahar de vin la masa, oamenii tind sa manance mai incet si sa savureze mai mult mancarea. „Ca urmare, ajungem sa mancam mai putine alimente decat am fi altfel”, spune Connie Guttersen, autoarea cartii The Sonoma Diet.

Articolul precedentCele mai bogate 10 tari din lume si cum s-au imbunatatit economiile lor
Articolul următorCum sa stii daca esti o femeie matura