De ce ne batem joc de noi, incetinirea cresterii parului este visul tuturor, pentru ca epilarea, in afara de faptul ca doare foarte tare (mai ales daca ai par in exces ca in cazul meu) necesita daruire si, odata cu criza , nu ne permitem sa mergem la centrul de infrumusetare atat cat ne-am dori.

Exista multe modalitati naturale de a intarzia cresterea parului, astazi am sa-ti ofer o serie de trucuri pe care le poti incerca pentru a vedea care dintre ele functioneaza cel mai bine pentru tine.

Trucuri pentru a intarzia cresterea parului

1. Lamaie – Lamaia este un mare ajutor in incetinirea cresterii parului. Trebuie doar sa amesteci putin suc de lamaie cu o lingura de miere. Apoi trebuie sa aplici acel amestec cu un burete pe piele si apoi sa te barbieresti. Trebuie sa verificati, inainte de a incepe epilarea cu ceara, ca pielea dumneavoastra sa nu fie iritata dupa aplicarea amestecului. Va las un filmulet care explica cum sa folositi lamaia pentru a slabi parul, nu am incercat niciodata, asa ca daca o face cineva, spuneti-ne experienta dumneavoastra.

2. Soia – Luati soia in diferitele sale variante. Pe langa faptul ca este foarte sanatos, va deveni marele tau aliat pentru a intarzia cresterea parului deoarece are un continut ridicat de fitoestrogeni. Incearca sa incorporezi treptat soia in dieta ta zilnica si verifica rezultatele.

3. Piatra ponce – Trebuie sa treci piatra ponce pe toata zona ceara cu mare atentie si fara a exercita nicio presiune. Sunt multe articole care explica cum sa folosesti acest produs, iti las un link, dar vei gasi multe online.

Utilizati piatra ponce a vietii pentru a preveni parul sa iasa mai devreme decat va asteptati si doriti. Trebuie sa-l treci pe toata pielea rasa cu prudenta, si fara a pune presiune pe zonele in care parul iese curand. Vei vedea cum vei observa efectele. In cazul in care nu esti foarte clar cum sa folosesti acest instrument de infrumusetare, nu rata articolul nostru despre cum sa folosesti piatra ponce.

4. Lapte proaspat – Aplica-l inainte de a folosi crema hidratanta, maseaza bine pana cand patrunde bine.

5. Ceai de menta – L-am incercat si eu si trebuie sa spun ca nu am observat nicio diferenta, dar bineinteles ca sufar de hirsutism, asa ca poate functioneaza pentru persoanele cu par mai putin. Ar trebui sa bei o ceasca de ceai de menta de doua ori pe zi, deoarece scade nivelul de testosteron la femei.

6. Ulei de migdale – Acest ulei nu este folosit doar pentru a va curata pielea, ci a fost folosit si de ani de zile pentru a preveni cresterea parului. Se recomanda folosirea lui dupa epilare cu ceara de cel putin 3 sau 4 ori pe saptamana, in acest fel parul creste din ce in ce mai putin si devine mai fin.

7.  Argila verde –  Acest remediu casnic este orientat mai mult spre zona mustatilor. Cumparati argila balcanica de la herbalist, puneti o lingurita intr-un bol si putina apa. Reinnoieste pentru a forma o pasta pe care o vei aplica pe buza superioara. Lasati sa se usuce 20 de minute si apoi indepartati cu apa calda. Fa-o in mod regulat si vei observa ca parul incepe sa dispara.

Dupa cum puteti vedea, exista multe modalitati naturale de a incerca sa intarzieti cresterea parului, trebuie doar sa gasiti cea care se potriveste cel mai bine parului si tipului dvs. de piele, pentru ca daca aveti pielea sensibila ar trebui sa fiti foarte atent si sa incercati mai intai un mic zona.daca aveti un fel de reactie adversa. Iar daca sunteti indrazneti, va puteti alatura si tendintei Dyedpits care consta in a nu va smulge parul de la subsuoara si a-l vopsi in culori vii.

Articolul precedentCine este Ned Rocknroll? Sotul lui Kate Winslet are un nume de familie complicat
Articolul următorRetete de sucuri pentru eliminarea stresului si intarirea sistemului imunitar