Pandemia de COVID -19 ne cere sa avem o sanatate mai puternica , mai ales in aceste vremuri ale vietii moderne in care stresul ne slabeste sistemul imunitar si ne determina sa ne ingrasam si chiar ne provoaca crize de anxietate, de aceea este esential sa il combatem, iar aici sa-ti ofere retete de sucuri sanatoase care te vor ajuta sa-l pui la distanta, indicatia este ca le consumi de cel putin trei ori pe saptamana, iti vor face foarte bine! si sunt delicioase!

Combate stresul cu un smoothie cu banane

Acest smoothie va ajuta sa echilibrati nivelurile de stres si anxietate din creier deoarece contine vitamina B1 (tiamina), B2 (riboflavina), B6 ​​si B9 (acid folic), care au aceasta proprietate, pe langa mineralele triptofan si magneziul pe care il poseda combate cortizolul, hormonul stresului si odata cu el iti ofera liniste sufleteasca, indraznesti sa-l incerci?

• 1 banana
  • 10 migdale
  • 1 lingura de fistic
  • 1 pahar de apa de cocos

Pregatire:

Puneti toate ingredientele in blender si mixati pana obtineti consistenta dorita, daca trebuie sa o indulciti puteti alege sa adaugati miere, o sa va placa!

Suc de morcovi pentru combaterea stresului

Triptofanul este capabil sa reduca cortizolul si este prezent in spanac si ananas, in timp ce vitaminele B1 (tiamina), B2 (riboflavina), B3 (niacina), B5 (acid pantotenic) si B6 sunt adaugate datorita salatei verde si sparanghelului, care mai contin. magneziu si care impreuna ajuta la controlul nivelului de stres, pe de alta parte, portocalele il reduc si intaresc sistemul imunitar datorita continutului de antioxidanti, calciu si vitamina C.

• 2 sparanghel
  • 2 felii de ananas
  • 1/4 cana spanac
  • 1/2 cana frunze de salata verde
  • 2 portocale

Pregatire:

Pune toate ingredientele acestei retete de suc pentru a reduce stresul in blender si mixeaza pana obtii un amestec omogen, e delicios!

Smoothie cu nuci pentru a elimina stresul

Aceasta combinatie de ingrediente poate combate anxietatea, depresia si chiar controla colesterolul din sange datorita faptului ca aceste proprietati se gasesc in ovaz, desi acest smoothie este si o sursa buna de magneziu si calciu, care vor spune „la revedere” stresului, si de parca nu ar fi de ajuns, cortizolul este pus la distanta pentru ca nucile sunt o sursa bogata de triptofan.

• 2 linguri de nuci caju
  • 2 linguri de seminte de floarea soarelui
  • 2 linguri de fulgi de ovaz
  • 1 cana de ceai de musetel
  • 1 lingura de miere

Pregatire:

Amestecati nucile de caju, semintele de floarea soarelui, fulgii de ovaz macinati anterior facute faina si ceaiul de musetel, pana la obtinerea unui amestec omogen. Indulciti cu miere dupa gust.

Spune „la revedere” stresului cu suc verde

Acest suc nu numai ca reduce controlul hormonilor de stres, adica cortizolul, dar te ajuta si la imbunatatirea sistemului imunitar, totul datorita faptului ca ingredientele sale combinate ofera vitamine din grupa B, C si A, precum si acizi grasi Omega 3, fier, magneziu, calciu, potasiu si triptofan.

• 2 betisoare de telina
  • 1/2 cana broccoli tocat
  • 1/2 cana de conopida tocata
  • 1 lingura de seminte de chia
  • 1 pahar cu apa

Pregatire:

Mixeaza toate ingredientele, ai grija ca lamele blenderului tau sa nu se blocheze de telina, asa ca iti sugeram sa o decojesti in prealabil sau sa o tai in bucatele mici, in cazul in care vrei sa indulciti sucul adauga ananas, asta va da. o aroma unica.

Articolul precedentintarzie cresterea parului cu aceste trucuri
    Articolul următorConsumul de ceai de epazot: Care sunt beneficiile acestuia si cum se prepara?