Persoanele care sufera de caderea parului stiu ca nu este usor sa lupti impotriva acestei tulburari, deoarece, desi exista pe piata multe produse care promit sa opreasca caderea parului, adevarul este ca nu functioneaza intotdeauna si problema continua sa progreseze pe masura ce timpul trece. vremea. In prezent exista multe metode si tratamente care pot ajuta la tratarea acestei probleme in mod eficient si fara a fi nevoie sa investesti multi bani. Important este ca persoana sa fie frecventa cu aplicarea sa si sa aiba rabdare sa obtina rezultate bune.

Unul dintre acele ingrediente ieftine care sunt grozave pentru tratarea caderii parului este drojdia de bere. Este un supliment alimentar care ajuta la intarirea parului, pe langa stimularea cresterii sale sanatoase pentru a ajunge sa-l purtam cat ne dorim. Acest ingredient contine vitamine B, acid folic, riboflavina, niacina, tiamina si piroxina, care joaca un rol foarte important in structura si cresterea parului.

Daca tot nu ai gasit un tratament bun pentru a opri caderea parului si a-i accelera cresterea, nu rata urmatoarele masti cu drojdie de bere care te vor ajuta sa tratezi aceasta problema. Vei fi uimit de rezultate!

Veti gasi drojdie de bere in magazinele naturiste si o vand in tablete pe care le puteti zdrobi si folosi in tratamente sau in pudra care va usura prepararea lor.

1. Masca cu drojdie si miere

Aceasta masca este ideala pentru toate tipurile de par , iar proprietatile sale o fac perfecta pentru tratarea daunelor cauzate de soare, utilizarea de substante chimice sau elemente de caldura. Contine miere, care este un ingredient care ajuta la hidratarea si inmuierea naturala a parului.

Ingrediente

• 3 linguri de praf de drojdie de bere.
  • 5 linguri de miere.

Ceea ce ar trebui sa faci?

Intr-un bol amestecam cele doua ingrediente pentru a forma un fel de pasta. Aplicati-l uniform pe par si scalp si lasati-l sa actioneze 10 minute inainte de a-l clati.

2. Masca cu drojdie, ou si otet

Combinatia acestor ingrediente creeaza o formula excelenta pentru intarirea parului, oprirea caderii parului si stimularea cresterii. Oul ajuta la reducerea excesului de sebum care infunda porii, in timp ce otetul restabileste pH-ul scalpului.

Ingrediente

• 1 lingurita de drojdie de bere.
  • 2 galbenusuri de ou.
  • 4 picaturi de otet.
  • 1 lingura de miere.

Ceea ce ar trebui sa faci?

Pune toate ingredientele intr-un recipient si amesteca-le pana formeaza o pasta omogena. Cand este gata, aplicati-l pe tot parul si scalpul si lasati-l sa actioneze timp de 20 de minute.

3. Masca cu drojdie si ulei de masline

Drojdia si uleiul de masline fac din aceasta masca un tratament excelent, mai ales pentru parul uscat. Drojdia opreste caderea parului si impreuna cu uleiul de masline ii stimuleaza cresterea sanatoasa. De parca nu ar fi de ajuns, ambele actioneaza ca un balsam natural care ofera stralucire si sanatate parului.

Ingrediente

• ½ cana de ulei de masline.
  • 4 linguri de drojdie de bere.

Ceea ce ar trebui sa faci?

Amesteca cele doua ingrediente pana obtii o consistenta cremoasa si apoi aplica-l bine pe tot parul umed. Lasa-l sa actioneze timp de 10 minute si la sfarsit clateste-l ca de obicei.

De asemenea, va invitam sa cititi: Tratamente de casa cu banane pentru a da parului mai multa stralucire.

Articolul precedentMic dejun cu chard, sarac in calorii pentru a pierde in greutate
Articolul următor10 sfaturi pentru o casnicie fericita