Micul dejun este una dintre cele mai importante actiuni din timpul zilei tale, deoarece organismul tau trebuie sa primeasca nutrientii necesari pentru a-ti oferi suficienta energie, de aceea astazi iti aducem idei delicioase pentru micul dejun cu cartofi care iti vor oferi multe vitamine . si minerale , asa ca alegeti cele mai bogate.

Cartoful este hranitor

Cartoful este un aliment sau un tip de carbohidrat complex, ceea ce il face o sursa 100% naturala de energie pentru care ar trebui sa optezi.Cel mai bine, ofera proteine, vitamine si minerale esentiale pentru a-ti incepe ziua cu cea mai buna atitudine.

Cel mai important micronutrient din cartof este vitamina B6, care este implicata in mai mult de o suta de reactii enzimatice cunoscute, acest lucru este necesar pentru a crea noi celule si tesuturi sanatoase din aminoacizi, ajuta, de asemenea, in multe functii ale sistemului nervos, de asemenea ajuta la eliminarea substantelor daunatoare organismului.

Beneficiile consumului de cartofi

• Cartofii fierti sunt de obicei eficienti in cazurile de gastrita, in cazul gastritei acute si a proceselor de ulcer gastroduodenal.
  • Cartofii reci promoveaza sensibilitatea la insulina (scad zaharul din sange) si scad concentratiile de colesterol si trigliceride.
  • Expertul Roy Navarre, coordonator al mai multor universitati, a identificat pana la 60 de substante din cartof care protejeaza impotriva bolilor cardiovasculare si respiratorii si a unor tipuri de cancer.
  • Cartoful contine substante care colaboreaza cu sistemul imunitar precum quercetina, carotenoizii.
  • Este considerat un aliment antiinflamator care poate ameliora disconfortul digestiv asociat cu stresul.
  • Este unul dintre cele mai populare alimente din lume si o sursa foarte rezonabila de energie care ne ofera mai multe vitamine si minerale.

Mic dejun

• Oua cu cartofi

Daca vrei micul dejun din cartofi usor de facut, ouale cu cartofi sunt ideale pentru tine, ai nevoie doar de 2 oua, jumatate de cartof taiat cubulete, bucatele mici de ardei gras (verde, rosu, galben).

Pregatirea

Este foarte usor de preparat trebuie doar sa asezati cartoful intr-o tigaie si sa il caliti unul sau doua minute, apoi adaugati putina apa si asteptati sa se fiarba 4 minute, apoi scoateti restul de apa, pe de alta parte, se calesc ardeii, acum se bat oul si se adauga un praf de piper, apoi se adauga ardeii impreuna cu oul si cartoful si se prajesc cateva minute, se amesteca bine si gata, se poate presara putin cascaval. micul dejun cu cartofi bogati in vitamine si minerale!

Luati niste oua delicioase cu cartofi la micul dejun Fotografie viata bogata
  • Clatite cu cartofi si branza

Clatitele cu cartofi si branza sunt una dintre cele mai bogate optiuni de mic dejun pe care le poti alege, ai nevoie de 2 cartofi, 1 cana de branza Cotija, 1 ou, ¼ amidon de porumb, 1 praf de sare, 1 cana de ulei.

Pregatirea

Pentru a face clatitele cu cartofi si branza, primul lucru pe care trebuie sa-l facem este sa gatim cartoful in apa cel putin 20 de minute, apoi sa punem cartoful si sa-l zdrobim bine, la fel si pentru piure, apoi adaugati amidonul de porumb, oul, branza si un praf de sare, formam clatite, apoi asezati-le intr-o tigaie cu ulei si prajiti-le, cu siguranta este unul dintre micul dejun de cartofi pe care il veti iubi cel mai mult.

• Tortila de cartofi cu sunca

Omleta de cartofi umpluta cu branza si sunca este delicioasa, vei avea nevoie de 5 oua, trei cartofi medii, o jumatate de ceapa alba taiata cubulete, 2 felii de sunca, 4 felii de branza Manchego, ulei de masline, sare si piper dupa gust.

Pregatirea

Intr-o tigaie se adauga cartofii curatati si tocati impreuna cu ceapa, se calesc minim 10 minute, dupa aceasta se zdrobesc cartofii si se mai lasa la fiert cateva minute, se amesteca cartofii cu ouale, se intinde amestecul in tigaie se pune branza. si sunca, se mai pune cartofi deasupra si se fierbe 5 minute si gata, va fi delicios.

Articolul precedentCate tipuri de marketing online exista?
    Articolul următorZiua Internationala a papusii Barbie: 17 curiozitati pentru papusi