Temperaturile scazute de afara ne afecteaza podoaba capilara, chiar daca nu ne dorim acest lucru. Noi te invatam sa-ti prepari singura cateva masti nutritive pentru parul tau, care iti sunt de real folos in anotimpul rece!

Masca pentru stralucire

Topeste la bain marie o lingura de miere combinata cu una de ulei de jojoba. Dupa omogenizare, adauga putin gel de aloe vera si un galbenus si amesteca pana devine o pasta. Masca astfel obtinuta se aplica pe parul umed, dupa samponare, se acopera cu o casca de dus, si se lasa o ora sa actioneze. Dupa acest timp, va trebui sa te mai samponezi inca o data, apoi sa aplici putin balsam pe varfuri.

Masca pentru parul uscat

Amesteca pulpa de la un avocado foarte copt cu un galbenus si mixeaza cu blenderul pana obtii o pasta. Masca se aplica pe parul umed, atat la radacina firului de par, cat si pe lungimea acestuia. Masca va fi mai groasa, si va trebui sa folosesti un pieptene cu dinti rari pentru a o distribui uniform pe tot parul. Lasa tratamentul sa actioneze 20 de minute, dupa care spala parul in mod normal. Daca parul tau este foarte deteriorat, adauga la aceasta masca si o lingurita de miere si una de ulei de masline.

Masca pentru parul gras

Daca ai parul gras, incearca sa te feresti de mastile pe baza de uleiuri, deoarece acestea nu fac decat sa iti inrautateasca problema. Pentru acest tip de par este indicata o masca din albus de ou si iaurt. Bate albusul de ou pana cand devine o spuma, apoi adauga 3 linguri de iaurt. Aplica tratamentul pe parul umed si lasa-l sa actioneze 30 de minute, dupa care spala parul in mod normal.

Masca pentru parul deteriorat

Daca ai varfurile despicate, ai nevoie de amestecul format dintr-o banana, 3 linguri de miere, cateva picaturi de suc de lamaie si o lingura de ulei de masline. Aplica masca astfel obtinuta pe parul proaspat spalat si lasa-o sa actioneze 40 de minute. Clateste apoi bine parul cu apa in care ai pus sucul de la o lamaie.

Articolul precedentCand trebuie sa-i vorbesti adolescentului despre sex?
Articolul următorAfla mai multe despre sinuzita la copii!