Alimentatia este baza unei pieli sanatoase si a unui organism armonios. Fiecare aliment consumat este o sursa importanta de vitamine, minerale si alti nutrienti, atat de necesari corpului nostru. Sa descoperim insa care sunt cele mai bune alimente pentru o piele sanatoasa!

Morcov

Morcovul catifeleaza pielea, iar sucul de morcovi este recomandat persoanelor cu tenul sensibil, predispus la inrosire. In plus, sucul de morcovi este un bun revitalizant pentru intreg organismul.

Castravete

Castravetele se recomanda tenului uscat, deoarece contine foarte multa apa. Pe langa consumul castravetilor in diferite salate, mai poti incerca si un tratament natural. Amesteci 100 gr castravete tocat marunt cu 3 linguri ulei de masline si 2 linguri iaurt. Aplici masca pe tot corpul si lasi sa actioneze 15 minute, dupa care te speli in mod normal.

Banane

Bananele sunt recunoscute pentru puterea lor de regenerare. Chiar daca sunt mai calorice decat alte fructe, este bine sa consumi cel putin 3 banane pe saptamana. Sunt bogate in potasiu si dau stralucirea naturala tenului tau. Se pot folosi si drept tratament naturist.

Amesteca o banana pisata cu 1 lingura miere si 20 de picaturi de zeama de lamaie. Lasa tratamentul sa actioneze 30 de minute, apoi spala cu apa calduta tenul. Acest mic truc va ajuta la hidratarea in profunzime a tenului.

Malai

Ei bine, aici nu este tocmai indicat sa consumi malaiul, ci mai degraba sa il folosesti pe post de scrub. Amesteca 1 lingura de malai cu putin gel de dus si maseaza-ti corpul cu acest preparat. Iti va mentine pielea stralucitoare, fara fire de par crescute sub piele si fara celule moarte.

Articolul precedentSmiley vorbeste despre viata personala!
Articolul următorFobii sexuale ciudate!