Unghiile noastre, ca si mainile, sunt o scrisoare de prezentare inevitabila care spune multe despre imaginea noastra si despre ingrijirea noastra personala. Prin urmare, asa cum ne straduim sa aplicam creme hidratante pe fata, balsam pe par sau exfolianti pe intregul corp, trebuie sa includem sarcina de a ne ingriji unghiile in rutina noastra obisnuita de infrumusetare.

Cu aceste sfaturi si trucuri pentru unghii sanatoase de pe Dyi vei avea cele mai frumoase unghii.

1. „Hraneste-ti” unghiile

Primul lucru de retinut este ca dieta influenteaza foarte mult aspectul unghiilor noastre. O boala sau un deficit grav de vitamine se poate reflecta in unghiile noastre intr-un mod foarte evident.

In general, este recomandat consumul de alimente bogate in vitamina A si B, asa ca daca aveti unghii casante, ar trebui sa incepeti prin a creste prezenta in alimentatie a cerealelor, drojdiei de bere, rosii, ardei rosii, morcovi, nuci, migdale, crustacee si pesti. De asemenea, este recomandat un consum echilibrat de produse lactate, care furnizeaza calciul necesar pentru a arata unghiile sanatoase si puternice.

2. Protejati-le de umezeala si agresiune

Purtati intotdeauna manusi pentru a freca, nu numai pentru a evita deteriorarea lacului, ci si pentru ca pastrarea unghiilor in contact constant cu umezeala si sapunul face ca acestea sa se deterioreze si chiar sa apara ciuperci . In plus, foloseste manusi pentru toate sarcinile care implica un atac asupra unghiilor, precum gradinarit, bricolaj si mestesuguri cu produse agresive.

3. Hidrateaza unghiile

Unghiile au nevoie si de doza lor de hidratare pentru a fi sanatoase si puternice. Pentru asta recomand un gest la fel de simplu precum baile in ulei de masline. Lasa unghiile la macerat timp de 5 minute si apoi maseaza-le astfel incat sa absoarba cat mai bine nutrientii. Daca vreti si sa le caliti, aplicati cateva picaturi de ulei de ricin.

4. Ai grija de cuticulele tale

De obicei, cuticulele sunt marile uitate. Asa cum va conditionati mainile din cand in cand, ar trebui sa va conditionati cuticulele. Din acest motiv, te sfatuiesc ca ori de cate ori aplici crema hidratanta pe maini, sa o intinzi si peste cuticule, oferind un mic masaj.

De asemenea, atunci cand mergi sa-ti faci o manichiura, ar trebui sa hidratezi cuticulele cu putin ulei (comercial sau de casa) pentru a le inmuia si a le putea modela fara sa te strici. Nu le taiati niciodata, decat daca detectati piele sau unghii. Doar impingeti-le odata hidratate cu ajutorul unui betisor portocaliu sau a unui tampon de bumbac inmuiat in ulei. Faceti-o desenand cercuri mici cu care le eliminati treptat. Acest lucru va pregati suprafata pentru manichiura si le va lasa bine conditionate.

5. Taiati unghiile

Desi este de preferat sa folosesti pila decat foarfeca, iti poti taia unghiile daca sunt prea lungi si nu mai vrei sa le porti asa. Fa-o intotdeauna cu foarfece sau masini de taiat unghii adecvate si urmand forma cuticulei, care va fi forma naturala a unghiilor tale. Cel mai bun moment pentru a o face fara prea mult efort este atunci cand iesim de la dus, deoarece unghiile sunt mai moi.

6. Cum sa le depuneti

Foloseste o pila din carton, de preferinta una metalica, pentru a nu lasa aschii. Pentru a face pilitura mai putin agresiva, inmuiati mainile in apa calda cu putin sapun timp de cateva minute. Astfel vom reusi sa nu atacam prea mult straturile unghiei.

File dintr-o parte pe alta, urmand intotdeauna aceeasi directie si cu miscari lungi si netede. Nu depuneti niciodata inainte si inapoi. La capete, treceti linia usor in diagonala legand miscarea cu restul marginii unghiei. Pentru a indeparta orice resturi libere, rulati pila vertical de sus in jos de-a lungul marginii unghiei, miscandu-se intr-o singura directie.

7. Albeste unghiile acasa

Daca ti-au ingalbenit unghiile si vrei sa le albi, o poti face din cand in cand scufundandu-le in suc de lamaie.

Dupa cum stiti, aplicarea lacurilor de unghii colorate poate ingalbeni unghia. Pentru a evita acest lucru, ar trebui sa utilizati intotdeauna un email de baza de protectie inainte de lacul de culoare. De asemenea, daca ti s-au ingalbenit unghiile si vrei sa le cureti, o poti face din cand in cand scufundandu-le in zeama de lamaie. Masajele cu o pasta facuta cu lamaie, bicarbonat de sodiu si ulei de masline functioneaza si ca inalbitori. La fel, daca va inmuiati unghiile in lapte cu suc de lamaie cateva minute zilnic, veti vedea ca se albesc.

8. Demachierea unghiilor

La indepartarea ojei, alege intotdeauna produse moi, fara acetona, deoarece acestea slabesc cheratina unghiilor si le usuca. Va dura mai mult sa indepartezi lacul cu aceste produse de indepartare a lacului de unghii, dar intotdeauna va aduce beneficii sanatatii unghiilor tale.

9. Lasa-i sa respire

Desi iti place sa-ti vezi unghiile decorate, din cand in cand este convenabil sa le lasi sa respire, natural, fara macar emailuri tratate. De asemenea, incearca sa nu le vopsesti si sa demachiezi mai mult de o data pe saptamana pentru a nu le maltrata excesiv. Daca o faci, foloseste demachiant fara acetona si protejeaza-ti intotdeauna unghiile de lacuri colorate cu baze de buna calitate care includ un tratament de intarire.

Articolul precedentCe este o nota muzicala?
Articolul următorCele mai frumoase filme animate pentru toate varstele