Totul in viata este mai dulce cand sosesc lunile de vara. Asa ca ai putea la fel de bine sa dublezi dulceata si lumina soarelui, invatand cum sa luminezi parul cu miere. Crearea luminii naturale cu miere este o modalitate blanda de a deschide parul fara a utiliza substante chimice dure. Pare un miracol, nu? Daca va plac produsele ecologice pentru par, aceasta este o vopsea de par organica care va poate economisi multi bani la salon.

Pentru a scoate toata stiinta pentru o secunda, mierea are o enzima numita glucoza oxidaza care produce peroxid de hidrogen. Peroxidul de hidrogen actioneaza ca un agent de albire atunci cand este aplicat pe pletele tale frumoase. La fel ca si cum puteti deschide parul cu lamaie, folosirea mierii ca inalbitor natural este un proces in mai multe etape care lumineaza parul in etape. Mierea nu este doar un mini-miracol pentru par, daca va aflati intr-o problema, National Institutes of Health raporteaza ca proprietatile antibacteriene ale mierii de glucozooxidaza o fac un pansament natural pentru rani. Deci, stii, daca te lupti cu un urs si nu ai decat rezervele lui de miere pentru a te vindeca, vei fi perfect.

Daca sunteti pregatit pentru aceasta provocare de iluminare a parului acasa, nu uitati sa utilizati o miere cu niveluri ridicate de peroxid de hidrogen pentru cele mai bune rezultate si apa distilata in amestec. Mineralele din apa de la robinet sau filtrata pot depasi proprietatile de albire ale mierii, asa ca cumparati un ulcior de apa distilata de pe piata.

Doar urmati aceste instructiuni usoare si puneti-va coama in modul de vara complet cu o vopsea naturala de albire super dulce.

Ingrediente:

• Miel
  • Apa distilata
  • Casca de dus
  • 2 ore neintrerupt

Ingrediente optionale (pentru a va imbunatati jocul):

• Sticla de turnare lenta (o sticla de sampon reciclat va functiona)
  • Cardamom
  • Casca de dus

1. Amestecati mierea si apa distilata intr-un raport de 1 la 4 intr-un recipient.

De exemplu, 1/4 cana de miere necesita 1 cana de apa distilata. Puteti sa-l amestecati intr-un castron daca asta este tot ce aveti la indemana, dar o sticla de agitare si turnare (precum o sticla de sampon veche) va fi mult mai putin dezordonata decat sa va puneti substanta pe cap cu mana. . Daca adaugati o lingurita sau doua de cardamom (care are si proprietati de albire), acum este momentul.

2. Lasa mierea sa-si faca treaba

Lasati amestecul de miere si apa in pace timp de o ora la temperatura camerei. Sensul parului lui Ktani a facut un rezumat al experientelor si rapoartelor care creeaza rezultate optime.

3. Aplicati amestecul de miere pe parul umed.

Puteti opta pentru aplicarea completa cu o sticla cu aplicator sau, daca va simtiti intelepti, puteti peria accentele de miere cu o pensula de machiaj rigida sau o pensula de ungere din bucatarie.

4. Pastrati parul umed

Pentru a mentine peroxidul de hidrogen din miere sa-si faca treaba de albire, trebuie sa va mentineti parul umed. O casca de dus va functiona, dar poate deveni lasata daca aveti par mai lung si mierea vrea sa alunece. Susie J pe BlogHer impartaseste ca, dupa multe runde cu accent de miere, a gasit o casca de dus care functioneaza cel mai bine pentru a limita mizeria.

Exista oameni destinati sa fie singuri?

4. Relaxeaza-te si lasa amestecul de miere sa se inmoaie

Acum poti sa stai doar o ora si ceva cu sinele tau dulce si sa lasi mierea sa se desfasoare. Nu folositi un uscator de par, nu va functiona. Nu faceti plaja, asa cum ati face atunci cand folositi lamaie pentru a va deschide parul. Stai pe spate si citeste cateva articole grozave despre Bustle.

5. Clatiti cu balsam

Omiteti samponul si clatiti amestecul de balsam de miere. Daca parul tau se simte ciudat, incearca o clatire de par cu otet de mere pentru a indeparta orice reziduu. Mierea, un umectant natural, ar trebui sa va faca parul sa se simta super hidratat si luxuriant, deoarece atrage si retine moleculele de apa. De asemenea, vei straluci, straluci, straluci.

Atat este nevoie!

Repetati procesul de cate ori doriti. Spre deosebire de luminile de inalbire, aceasta va fi o schimbare moale, naturala a nuantei si poate dura de cateva ori pentru a obtine aspectul dorit. Aceasta schimbare treptata este grozava daca nu sunteti sigur ca mergeti mai usor si va permite sa controlati procesul. Daca o repeti in mod regulat, obtii si beneficiul unui par ultra-moale. Nu fi surprins daca colegii tai incep sa-ti adulmece subtil parul.

Articolul precedentCele mai bune 3 exfoliante corporale pentru parul incarnat
Articolul următorCele mai bune 8 fuste lungi