Parul stralucitor este cea mai cruciala caracteristica a unei persoane. Tipul parului si forma parului iti imbunatatesc aspectul si structura fetei. Foliculii de par sunt alcatuiti din filamente proteice, iar parul tau creste prin acesti foliculi.

Tipul de par, textura, culoarea, forma si felul de scalp sunt diferite pentru fiecare individ. Printre ele, scalpul gras si parul este un tip mai dificil pentru intretinere. Parul gras este mai greu de intretinut mai ales vara. Persoanele cu tip de par gras, au probleme pe fata precum pielea grasa si transpirata si scalpul gras. Aici gasesti mai multe informatii despre cele mai bune produse pentru ingrijirea parului.

In acest articol, veti citi despre cauzele parului gras si cinci remedii casnice excelente pentru parul gras.

Cauza parului gras

Unii factori ar putea inrautati starea cu un scalp uleios. Iata cativa factori:

-Utilizarea excesiva a balsamului
-Prea multe masti de par cu ulei
-Factorii interni precum modificarile hormonale si deficienta de vitamina B
-Conditiile meteo umede vor lasa mai mult ulei pe scalp si veti simti parul gras chiar si dupa samponare. Situatia este mai grava in timpul verii
-Folosirea serului si produselor necorespunzatoare pentru par
-Lipseste sa-ti speli parul frecvent
-Matreata netratata
-Uleiurile naturale ale uleiurilor tale sunt evacuate atunci cand samponeaza parul zilnic si duce astfel la mai multa secretie de ulei

Aloe vera

Aloe Vera este potirul binecuvantat cand vine vorba de mentinerea parului si pielii sanatoase. Gelul de aloe vera va va ajuta sa mentineti nivelul Ph al scalpului dvs. si sa-l protejeze de oboseala. Ar trebui sa eliminati cateva tulpini de aloe vera, sa separati gelul si sa il adaugati in blender si sa le faceti ca o pasta. Incercati sa nu o amestecati excesiv, sau gelul va fi curgator. Ai nevoie de consistenta sa fie neteda si groasa. Aplicati gelul pe scalp pentru un efect de racire si calmare. Lasa-l pe scalp pentru aproximativ 20 de minute si clateste-l cu apa rece. Urmati aceasta procedura de aproximativ trei ori pe saptamana, pentru a mentine nivelul de pH al scalpului si pentru a va produce un efect de racire.

Galbenusuri de ou

Galbenusul de ou functioneaza de minune cand vine vorba de tratamentul parului. Nutrientii si acizii grasi ambalati in acesta ajuta la mentinerea parului neted. Oul previne secretia excesiva de ulei si ajuta la restabilirea nivelului normal de sebum. Luati o lingura de suc de lamaie si amestecati-o cu un galbenus de ou. Puteti aplica acest amestec pe scalp si lasati-l timp de 30 de minute si clatiti-l cu apa rece si sampon obisnuit.

Ovaz

Fructele de ovaz contin proprietati antiinflamatorii care pot calma scalpul si, de asemenea, pot elimina uleiul din par. Aplicati-l ca o masca pe scalp si lasati-l deoparte aproximativ 30 de minute si clatiti-l cu apa rece. Ovazul nu-ti va lasa parul non-gras, de asemenea, ii va oferi o stralucire ridicata, deoarece actioneaza si ca un balsam excelent.

Ceai verde

Ceaiul verde este, de asemenea, unul dintre excelentii agenti anti-oxidare. Acest lucru ajuta la contractarea foliculilor de par care emit sebum si face ca parul sa fie neted. De asemenea, antioxidantii actioneaza ca stimulenti ai dezvoltarii, de asemenea ajuta la intarirea parului si favorizeaza cresterea parului.

Bere

Berea cuprinde, in esenta, catelele si hameiul care sunt o sursa bogata de vitamina B. Acesta ajuta la tratarea problemelor scalpului si mentine parul gros si lung. Mai mult, drojdia prezenta la preparare scade sebumul pe scalp. Adaugati niste bere intr-un bol si tineti-o deoparte timp de cateva ore sau puneti-o la frigider pentru a expulza continutul de dioxid de carbon din el. In ziua urmatoare, adaugati niste bere pe scalp si masati-va scalpul pentru cateva minute.

Articolul precedentPilates: pentru ce este si cum este practicat
Articolul următorIdei de amenajare pentru camera unui bebelus